Przejdź do treści
Strona główna » Duch Kijowa – legenda zrodzona podczas wojny w Ukrainie

Duch Kijowa – legenda zrodzona podczas wojny w Ukrainie

Duch Kijowa (ukr. Привид Києва, łac. Pryvyd Kyieva) to pseudonim nadany kwestionowanemu Ukraińskiemu asowi przestworzy, który rzekomo miał zasiadać za sterami myśliwca MiG-29 Fulcrum, któremu przypisuje się zestrzelenie sześciu rosyjskich samolotów nad Kijowem podczas ofensywy kijowskiej 24 lutego 2022 roku, potem podano również że do 27 lutego zestrzelił 10 rosyjskich odrzutowców. Chociaż nie potwierdzono nigdzie, że jest prawdziwy, Duch Kijowa został uznany za kluczowy element podnoszący morale obywateli Ukrainy.

Ilustracja przedstawiająca myśliwiec Ducha z Kijowa. Autor Andriy Dankowych

Ilustracja przedstawiająca myśliwiec Ducha z Kijowa. Autor Andriy Dankowych. Źródło: https://www.facebook.com/AndriyDankovych/posts/4905574016192792

Czy Duch Kijowa istnieje?

Nie powiem tak, ale też i nie powiem nie. Nie ma nigdzie dowodów na to, że Duch Kijowa faktycznie istnieje, a nie jest to po prostu element psychologiczny, ale też nigdy nie możemy zakładać na 100%, że nie ma faktycznie takie pilota, bo może też tak być, że po prostu przypisuje mu się większe zasługi, aby (podobnie jak w pierwszej opinii) podnieść morale narodu. Tutaj myślę, że przygotuję dla was dwa osobne wpisy, jeden zatytułowany „Dowodu na to, że Duch Kijowa istnieje” a drugi „Dowody na to, że Duch Kijowa to legenda”, gdzie zbiorę wszystkie informacje, jakie uda mi się znaleźć, nie mogę obiecać, że będzie to na dniach, ale jak najbardziej zachęcam wam, żeby śledzić blog pustkowia.pl na bieżąco.

Bardziej symbol niż człowiek

Nie patrząc na to, czy Duch Kijowa to faktycznie jakiś wspaniały pilot, który sieje pogrom pośród jednostek wroga, czy też miejska legenda stworzona ku pokrzepieniu serc narodu, gdzie wiele różnych sukcesów przypisuje się jednej jednostce, to najważniejszy jest tutaj jego symbol.

Symbol, który ma za zadanie:

  • dawać nadzieję ludziom walczącym o swoją ojczyznę,
  • oraz zasiewać ziarno wątpliwości w okupantach.
Koszulki z motywem Ducha z Kijowa

Koszulki z motywem Ducha z Kijowa.

Nie patrząc na to, czy „Duch” jest faktycznie człowiekiem, czy ideą, patrząc po tym, jak wiele osób o nim mówi, jak wiele portali z wiadomościami o nim pisze, jak wiele prac graficznych o nim powstało, ze spokojem mogę stwierdzić, że nawet jeśli postać ta została wymyślona, to dotarła do tak dużej grupy, że zaczęła istnieć, chociażby jako idea, którą dużo trudniej wyciszyć niż zwykłego człowieka.

Przeczytaj jeszcze: