Fallout 1

Fallout: A Post Nuclear Role Playing Game — bardziej znany jako Fallout lub Fallout 1, to turowa gra RPG opracowana i opublikowana przez Interplay Productions w 1997 roku. Gra ma postapokaliptyczną i głównie retro-futurystyczną oprawę a akcja dzieje się w połowie XXII wieku po globalnej wojnie nuklearnej. Bohaterem Fallouta jest Mieszkaniec Krypty (The Vault Dweller / The Wanderer), będącej częścią sieci długoterminowych schronów nuklearnych. W wyniku awarii systemu zaopatrzenia w wodę Krypty, bohater jest zmuszony wyruszyć na pustkowia, aby znaleźć część zamienną i ocalić innych mieszkańców Krypty.

Intro z gry:

Tim Cain pracował na Falloutem już od 1994 roku. Jednak gra została potraktowana przez Interplay jako niskobudżetowa i prace nad nią zostały wydelegowane działowi gier RPG firmy Interplay.

Fallout został pomyślany jako gra, w której gracz może robić, co chce. Początkowo zamierzano używać systemu GURPS firmy Steve Jackson Games, ale w wyniku sporów z Jakcson Games firma Interplay ostatecznie opracowała własny system o nazwie „SPECIAL”.

Fallout jest uważany za duchowego następcę wydanej w 1988 roku gry RPG Wasteland.

Styl artystyczny czerpał inspirację z prac z epoki atomu (Atomic Age).

Fallout został doceniony przez krytyków i odniósł finansowy sukces. Był chwalony za otwartą rozgrywkę, walkę i system postaci. Gra osiągnęła 600 000 sprzedaży na całym świecie i jest uważana za jedną z najlepszych gier wideo wszechczasów. Zdobył tytuł „Gry RPG roku” zarówno magazynu GameSpot, jak i Computer Games Magazine, a także został nominowany do równoważnej nagrody przez Academy of Interactive Arts & Sciences oraz Spotlight Awards. Fallout, między innymi, został uznany za odnowienie zainteresowania konsumentów grami RPG. Następnie pojawiło się wiele sequeli i gier spin-off, znanych wspólnie jako seria Fallout.

Wymagania systemowe:

Wersja cyfrowa z GOG:

System: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
Procesor: 1 GHz
Pamięć: 256 MB RAM
Karta graficzna: 3D graphics card compatible with DirectX 9.0c

Wersja cyfrowa Steam:

System: Windows
Procesor: Pentium 90Mhz or faster
Pamięć: 16 MB
Karta graficzna: SVGA
DirectX®: Any DirectX
Dysk: 565 MB
Dźwięk: DirectSound or SoundBlaster Compatible