Przejdź do treści
Strona główna » Fallout 1

Fallout 1

Fallout 1 komputerowa gra rpg postapokaliptyczna

Fallout: A Post Nuclear Role Playing Game – bardziej znany jako Fallout lub Fallout 1. Turowa gra RPG opracowana i opublikowana przez Interplay Productions w 1997 roku. Gra ma postapokaliptyczną i głównie retro-futurystyczną oprawę a akcja dzieje się w połowie XXII wieku po globalnej wojnie nuklearnej.

The Vault Dweller

Bohaterem Fallouta jest Mieszkaniec Krypty (The Vault Dweller / The Wanderer), będącej częścią sieci długoterminowych schronów nuklearnych. W wyniku awarii systemu zaopatrzenia w wodę Krypty, bohater jest zmuszony wyruszyć na pustkowia, aby znaleźć część zamienną i ocalić innych mieszkańców Krypty.

Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - wyjście z krypty i okienko z umiejętnościami bohatera

Niespodziewany sukces

Tim Cain pracował na Falloutem już od 1994 roku. Jednak gra została potraktowana przez Interplay jako niskobudżetowa i prace nad nią zostały wydelegowane działowi gier RPG firmy Interplay, stąd też trzyletni okres produkcji gry. Po sukcesie pierwszej części, dwójka została potraktowana już bardziej poważnie 😉

Fallout 1 jest uważany za duchowego następcę wydanej w 1988 roku gry RPG Wasteland a styl artystyczny czerpał inspirację z prac z epoki atomu (Atomic Age) i starych czarno-białych filmów science fiction.

Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - zwiedzanie krypty

Fallout 1 przedstawia nam alternatywną wizję świata, gdzie po drugiej wojnie światowej, ludzkość masowo zwróciła się w stronę atomu

W grze zwiedzamy alternatywną wizję świata, w którym technologia oparta na zasilaniu atomowym, została wprowadzona na o wiele szerszą skalę, niż w naszym świecie. Jednakowoż wybuch wojny atomowej, sprawił, że nie było czasu na rozwoju technologii konsumenckiej czy kultury.

Stąd też, mimo że akcja dzieje się w przyszłości, to wiele elementów wygląda jak rodem z amerykańskich filmów science-fiction z lat 50. Próżno szukać tutaj, chociażby smartfonów, a same konstrukcje, w szczególności krypty, mają bardzo militarny wydźwięk. Wyobraźcie sobie świat, gdzie szybciej pojawiły się inteligentne roboty, niż kolorowa telewizja!

Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - bractwo stali

Rozwój postaci

Fallout został pomyślany jako gra, w której gracz może stworzyć taką postać, jaką on sam tylko zechce. Początkowo zamierzano używać systemu GURPS firmy Steve Jackson Games, ale w wyniku sporów z Jakcson Games firma Interplay ostatecznie opracowała własny system o nazwie „SPECIAL”.

SPECIAL to akronim angielskich nazw głównych cech postaci: Strength (S), Perception (P), Endurance (E), Charisma (C), Intelligence (I), Agility (A), Luck (L).

Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - karta postaci ze statystykami naszego bohatera

Podróż przez radioaktywne pustkowia

W grze przemierzać będziemy zarówno bezkresne radioaktywne pustkowia, jak i niewielkie osady w zrujnowanym postapokaliptycznym świecie, a nawet i całe rozwinięte miasta. Na wyróżnienie zasługują tutaj wspomniane już wcześniej Krypty (The Vault), specjalne schrony przeciwatomowe, w których ludzie spokojnie mogli przetrwać i rozwijać się, podczas gdy powierzchnia była niszczona przez promieniowanie. Krypty stały się ikonicznym elementem serii i pojawiają się w każdej z części gier Fallout.

Co więcej, w grze Fallout Shelter, naszym zadaniem jest właśnie rozwijanie i nadzorowanie jednego z takich schronów.

Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - eksploracja świata zniszczone przez wojnę atomową
Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - poruszanie się po mapie świata i zwiedzanie różnych lokalizacji
Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - poruszanie się po mapie gry
Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - główny bohater
Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - rozgrywka i rozmowa z postaciami
Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - mapa Poseidon Gasoline Los Angeles Country, California The Playground of America
Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - lista możliwych do wybrania odpowiedzi podczas dialogu z postaciami
Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - dialog z postacią ważną dla fabuły gry
Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - zwiedzania miasta i rozmowa z postaciami niezależnymi

Ciężkie życie na radioaktywnych pustkowiach

Gra nie jest łatwa. Tutaj zdarzy się wam wczytywać zapis stanu gry, bo jakiś przeciwnik zadał wam krytyczne obrażenie, a w nie mieliście wystarczająco życia. Tutaj nie ma co bawić się w Rambo i biec z bronią na grupę przeciwników. Całe szczęście, że gra ma turowy system walki i pozwala nam na spokojnie przemyśleć każdą kolejną akcję postaci, albo nawet i uciec (oczywiście, jeśli nie stoimy plecami do zamkniętych drzwi).

Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - podziemia i walka z rad skorpionami

Fallout 1 został doceniony przez krytyków i odniósł finansowy sukces

Fallout był chwalony za otwartą rozgrywkę, walkę i system postaci. Gra osiągnęła 600 000 sprzedaży na całym świecie i jest uważana za jedną z najlepszych gier wideo wszechczasów. Zdobył tytuł „Gry RPG roku” zarówno magazynu GameSpot, jak i Computer Games Magazine, a także został nominowany do równoważnej nagrody przez Academy of Interactive Arts & Sciences oraz Spotlight Awards. Fallout, między innymi, został doceniony za odnowienie zainteresowania konsumentów grami RPG. Następnie pojawiło się wiele sequeli i gier spin-off, znanych wspólnie jako seria Fallout.

Fallout 1 postapokaliptyczna komputerowa gra RPG - Kilian Darkwater

Fallout 1 – Wymagania systemowe:

Wersja cyfrowa z GOG:

System: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
Procesor: 1 GHz
Pamięć: 256 MB RAM
Karta graficzna: 3D graphics card compatible with DirectX 9.0c

Wersja cyfrowa Steam:

System: Windows
Procesor: Pentium 90Mhz or faster
Pamięć: 16 MB
Karta graficzna: SVGA
DirectX®: Any DirectX
Dysk: 565 MB
Dźwięk: DirectSound or SoundBlaster Compatible