Instagram, Facebook i WhatsApp padły

Od jakichś dwóch godzin nie działa Facebook, Messenger, Instagram, a nawet Whatsapp! Czyżby apokalipsa nadeszła i przyjdzie nam żyć bez social mediów?
Nieee… to problemy techniczne (niestety?), ale jednocześnie za dużo jeszcze nie wiadomo. Jak tylko uda się zebrać jakieś solidne info, to ten wpis rozwinie się i opowiem tutaj, co się dokładnie wydarzyło.

A w międzyczasie, macie przymusowy detoks od social mediów 😀
Chyba że pójdziecie na Twittera… on działa.

Aktualizacja:

Jak donoszą programiści Facebook, powodem awarii Facebooka, Messengera, Instagrama i WhatsAppa były zmiany w konfiguracji routerów szkieletowych. Owe routery odpowiedzialne są za koordynacje ruchu sieciowego pomiędzy centrami danych w firmie. A ich awaria miała doprowadzić do przerwania tej komunikacji, co z kolei wywołało efekt domino i zatrzymanie przesyłania danych wpływało kolejno na blokowanie usług firmy a tym samym po stronie użytkownika aplikacje i strony po prostu przestawały działać.

Czemu awaria Facebooka trwała tyle czasu?

Bo problem nie dotknął tylko naszej cioci, która chciała nam wysłać gifa z kwiatkami i napisem „Smacznej kawiusi”, ale też i pracowników Facebooka. Jako że firma opiera się na tej samej infrastrukturze, to również pracownicy stracili dostęp do swoich narzędzi pracy, a nawet więcej, o to rozwiązanie opierały się również identyfikatory pracownicze, więc niektórzy nie byli nawet w stanie otworzyć drzwi do budynku firmy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *