Przejdź do treści
Strona główna » Piknik na skraju drogi: Arkadij i Borys Strugaccy

Piknik na skraju drogi: Arkadij i Borys Strugaccy

Piknik na skraju drogi czyli recenzja książki która dała początek serii gier S.T.A.L.K.E.R.

S.T.A.L.K.E.R. to już naprawdę dobrze znana marka, mieliśmy gry, był film, gra RPG, ogrom fanowskich zlotów i również duża ilość fanowskich filmów. Jednak ile osób tak naprawdę wie, że to wszystko zaczęło się od jednej książki? Piknik na skraju drogi autorstwa braci Arkadija i Borysa Strugackich stał się podwalinami do praktycznie wszystkiego, co obecnie mamy ze stalkerem związane.

Piknik na skraju drogi nie jest wcale o Czarnobylu

Mimo że w grze akcja dzieje się w zonie wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, to w książce braci Strugackich tło fabularne jest zgoła inne.

Na ziemi w różnych częściach świata miało miejsce lądowanie obcych, zaawansowanej kosmicznej cywilizacji, której niestety nie będzie dane nam poznać, bo jak szybko przybyli, tak równie szybko opuścili naszą planetę. Jednak pozostawili po sobie coś niezwykłego, mianowicie miejsca, w których się znaleźli, zaczęły zachowywać się dziwacznie, wręcz niezgodnie z zasadami fizyki czy prawami natury. Miejsca te nazwano strefami lądowania, zakazano wstępu osobom nieupoważnionym i rozpoczęto badania nam powstałymi tam anomaliami.

Znalazło się tutaj też miejsce dla stalkerów. Osoby, które zapuszczały się na tereny stref i wynosiły przedmioty wystawione na działanie obcej cywilizacji, aby potem sprzedać je na czarnym rynku.

Poznajcie Reda Shoeharta

Główny bohater, Red Shoehart – jest byłym stalkerem, obecnie pracującym dla Międzynarodowego Instytutu Cywilizacji Pozaziemskich przy strefie lądowania w Harmont. Przez całą książkę obserwujemy przemianę Reda, zmagania zarówno z niebezpieczeństwami strefy, jak i trudy jego prywatne życia.

Przemiana, jaka zachodzi w bohaterze i otoczeniu wokół niego (szczególnie jego rodziny), jest właśnie głównym powodem, dlaczego piszę o tej książce. Olać strefę, stalkerów, kosmitów i anomalie. To Red ciągnie tutaj całą książkę, to jego historia jest najważniejsza i to jego postaci nie możemy zapomnieć, jeszcze długo po skończeniu Pikniku na skraju drogi.

Świat do którego wracam

Książka braci Strugackich jest dla mnie wyjątkowa. Jest krótka, szybko się czyta, mamy niewielką grupę bohaterów i praktycznie jedno miejsce akcji, a czytałem ją już z 5 razy. Ciągle wracam do tej historii, bo jest taka… inna.

Wszystko jest szare, przygnębiające, ludzie, miejsca, sama historia. Mam wrażenie, jakbym nie czytał powieści science fiction, tylko dramat obyczajowy opowiadający o komunistycznej Rosji. No a z drugiej strony mamy tajemniczą i olśniewającą strefę, tak inną niż wszystko opisane w książce, że wręcz podziwiamy ją wraz z głównym bohaterem.

Piknik na skraju drogi – książka od której wszystko się zaczęło

Na podstawie tej książki Andriej Tarkowski w 1979 roku nakręcił film Stalker, zachęcam do obejrzenia, chociaż jest to dość cięższe kino niż amerykańskie filmy akcji. Tak jak już wspomniałem, piknik był również inspiracją dla powstania serii gier S.T.A.L.K.E.R., która to rozwinęła się dalej w kolejne serie książek, wydawane u nas obecnie przez Fabrykę Słów.

Dostaliśmy też fabularną grę RPG, nazwaną STALKER: gra fabularna, jak i też ogrom materiałów na youtube, czy też konwentów postapo, kolejnych gier robionych w klimacie stalkerów. Dosłownie powstał cały ruch stalkera.

Jeżeli jesteś fanem któregokolwiek z powyższych, a nie czytałeś Pikniku na skraju drogi braci Strugackich, to najwyższy czas nadrobić tę zaległość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.