Przejdź do treści
Strona główna » Polecane książki z gatunku space opera

Polecane książki z gatunku space opera

Space opera (znana także jako Opera kosmiczna) to bardzo interesujący podgatunek fantastyki naukowej (science fiction), który koncentruje się wokół niezwykłych i romantycznych przygód, odległych międzygwiezdnych podróży i brawurowych kosmicznych bitew, w którym głównymi wątkami są konflikt międzyplanetarny i osobiste przeżycia naszych bohaterów.

Jakie książki z gatunku space opera warto przeczytać?

Za co się zabrać na sam początek, żeby nie trafić na średniaka, albo tytuł, który wręcz zrazi nas do tego interesującego książkowego gatunku? Poniżej podrzucam 5 tytułów z gatunku space opera, które moim zdaniem warte są przeczytania.

Diuna

Frank Herbert

Nie był opcji, aby nie zacząć od Diuny! Jedna z najlepszych kosmicznych oper, jak i ogólnie książek science-fiction, jakie czytałem. Tutaj, mogę polecić z czystym sumieniem, bo to jest tak dobra książka, że szkoda by było przejść obok niej obojętnie.

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

Pamięć zwana Imperium

Arkady Martine

Ambasador Mahit Dzmare przybywa do stolicy obejmującego wiele układów planetarnych Imperium Teixcalaanlijskiego i dowiaduje się, że jej poprzednik, ambasador ich małej, lecz zawzięcie broniącej swej niezależności stacji górniczej, nie żyje. Nikt nie chce przyznać, że jego śmierć nie była wypadkiem – ani że następną ofiarą może być Mahit, ponieważ polityczna niestabilność sięgnęła już najwyższych kręgów cesarskiego dworu. Mahit musi odnaleźć winnego, ocalić własne życie i uratować ojczystą stację przed nieustanną ekspansją Teixcalaanu. Jednocześnie musi nauczyć się funkcjonować w obcej kulturze, wdaje się w intrygi na własną rękę oraz ukrywa straszliwie groźną technologiczną tajemnicę, która może spowodować koniec jej stacji i jej sposobu życia… albo uratować je przed zagładą.

Hyperion

Dan Simmons

W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona być może metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.

Przebudzenie Lewiatana

James S.A. Corey

Ludzkość zasiedliła Układ Słoneczny – Marsa, Księżyc, Pas Asteroid i dalej – ale gwiazdy wciąż pozostają poza jej zasięgiem.

Jim Holden jest pierwszym oficerem lodowca kursującego z pierścieni Saturna na stacje górnicze Pasa. Gdy wraz z załogą trafiają na opuszczony statek, Scopuli, w ich ręce wpada niechciany sekret. Ktoś jest gotów dla niego zabijać i to na skalę niewyobrażalną dla Jima i jego załogi. Układowi grozi wojna, chyba że uda się odkryć, kto i dlaczego porzucił tajemniczy statek.

Zaginiona Flota

Jack Campbell

Na koniec, Zaginiona Flota! Ogromna seria od Campbella, która była jednocześnie serią, od której sam tak mocno wkręciłem się w science fiction, więc sentyment mam do niej ogromny! Wracam często i za każdym razem stwierdzam, że to naprawdę dobre książki!

Ze Światami Syndykatu Sojusz walczy od 100 lat, ale właśnie stanął na krawędzi totalnej porażki. Flota Sojuszu została pokonana i uwięziona w głębi terytorium wroga. Jedyną nadzieją na jej ocalenie jest człowiek, który po wybudzeniu ze stuletniej niemal hibernacji odkrywa, że stał się… symbolem i legendą.
Czyny kapitana Johna „Black Jacka” Geary’ego zna każdy uczeń Sojuszu.
Po pierwszej bitwie wojny stuletniej uznano go za martwego. Wiek później, cudem ocalony z kapsuły ratunkowej, wbrew swojej woli, musi zasiąść w fotelu dowódcy floty skazanej na nieuchronną zagładę. Okazuje się człowiekiem dalekim od propagandowego wizerunku. Wie jednak, że dostarczenie wykradzionego klucza hipernetowego do przestrzeni Sojuszu jest jedyną szansą na zakończenie długiej i krwawej wojny.
By tego dokonać, Geary musi stawić czoła nie tylko wrogowi, ale i legendzie Black Jacka…

Dla kogo jest space opera?

Tak po prawdzie, to prawie dla każdego. Często znajdziemy tutaj:

  • przygodę
  • romans
  • walkę

Więc wydaje mi się, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, nawet osoby, które nigdy wcześniej nie spoglądały w stronę gatunku science fiction, jeśli chodzi o książki.

Space opera w innych mediach

Opera kosmiczna to nie tylko książki, to też filmy czy komiksy! Dlatego, zachęcam do regularnego zaglądania na bloga pustkowia.pl, gdyż kolejne teksty już są w planach i niedługo będę mógł podzielić się z wami kolejnymi materiałami na temat tego podgatunku science fiction.