Przejdź do treści
Strona główna » Potwór z Czarnej Laguny – 1954

Potwór z Czarnej Laguny – 1954

Potwór z Czarnej Laguny (ang. Creature from the Black Lagoon) to amerykański film z gatunku monster horror z 1954 roku, opowiadający o ekspedycji geologicznej w Amazonii, która staje się celem ataków prehistorycznego człowieka-potwora.

Film został wyprodukowany przez Williama Allanda i wyreżyserowany przez Jacka Arnolda, na podstawie scenariusza Harry’ego Essexa i Arthura Rossa oraz opowiadania Maurice’a Zimma. Fabuła skupia się na wspomnianej już grupie naukowców, która odkrywa w wodach Amazonki prehistorycznego rybiego człowieka-potwora; znanego również jako Gill-man.

Potwór ten dostał z czasem 3 własne filmy, jak i też na stałe wszedł do kanonu filmowych straszydeł i pojawiał się też w innych, mniej lub bardziej powiązanych z nim filmach.

Ciekawostka:

Potwora grali dwaj różni aktorzy. Ben Chapman nagrywał sceny na lądzie, a Ricou Browning zakładał kostium i pływał w nim pod wodą.

Wyprodukowany i dystrybuowany przez Universal-International, film miał swoją premierę w Detroit 12 lutego 1954 roku.

Zarys fabuły

Ekspedycja geologiczna w Amazonii odkrywa skamieniałą rękę z płetwiastymi palcami, która może być dowodem na związek między zwierzętami lądowymi a morskimi. Lider ekspedycji, doktor Carl Maia, werbuje swojego przyjaciela i dawnego ucznia, ichtiologa — doktora Davida Reedema oraz jego partnerkę Kay Lawrence do swojego zespołu. Przekonuje też ich szefa, żądnego pieniędzy i sławy doktora Marka Williamsa, aby sfinalizował w Amazonii poszukiwanie pozostałości niesamowitego szkieletu.

W tym samym czasie coś zaczyna zabijać pozostałych pracowników ekspedycji.

W filmie pojawiły się takie nazwiska jak Richard Carlson (jako David Reed), Richard Denning (jako Mark Williams) czy Antonio Moreno (jako Carl Maia).

Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak Julie Adams (jako Kay Lawrence), która była wtedy na początku swojej kariery, a mimo to nie dość, że zagrała świetnie, to obok Gill-mana stała się twarzą serii i możemy podziwiać ją na większości plakatów i materiałów reklamowych.

Sequele Potwora z Czarnej Laguny

Potwór z Czarnej Laguny dał początek dwóm sequelom: Zemsta potwora (Revenge of the Creature) z 1955 oraz The Creature Walks Among Us z 1956 (tutaj nie pojawiłą się polska wersja językowa).

Zemsta potwora (Revenge of the Creature)

Gill-man zostaje schwytany i wysłany do oceanarium Ocean Harbor na Florydzie, gdzie jest badany przez zoopsychologa, profesora Clete’a Fergusona i studentkę ichtiologii Helen Dobson.

The Creature Walks Among Us

Po ucieczce Gill-mana z oceanarium Ocean Harbor na Florydzie, zespół naukowców kierowany przez obłąkanego i bezdusznego doktora Williama Bartona wyrusza, aby ponownie schwytać istotę.

Potwór z Czarnej Laguny w Fallout: New Vegas

Wiedzieliście że ten filmowy potwór pojawił się też w grze Fallout: New Vegas?

Na pustkowiach Mojave możemy spotkać istotę znaną jako Lakelurk (dalszy kuzyn mirelurka znanego chociażby z Fallouta 3), której podobieństwo do Gill-mana z Potwora z Czarnej Laguny jest wręcz nie do przeoczenia.