Przejdź do treści
Strona główna » S.T.A.L.K.E.R. Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R. Cień Czarnobyla

Stalker Shadow of Chernobyl Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla (oryginalny tytuł ukr. S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля, S.T.A.L.K.E.R.: Tin’ Czornobyla; ang. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl) – gra ukraińskiego studia GSC Game World, ogłoszona w 2001 roku jako S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost.

Intro z gry:

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla jest grą typu first-person shooter zawierającą jednakże wiele elementów typowych dla gier fabularnych takich jak handel i wymiana informacji z bohaterami niezależnymi, wykonywanie misji pobocznych czy dobór ekwipunku. Gra ma nieliniową fabułę – misje mogą być wykonywane w kolejności wybranej przez gracza. Zarówno tytuł, jak i świat gry nawiązuje do Pikniku na skraju drogi autorstwa braci Strugackich oraz również opartego na tej powieści filmu Stalker Andrieja Tarkowskiego.

Rok 2012. Minęło sześć lat od czasów drugiej katastrofy, która rozmiarami przyćmiła wydarzenia z kwietnia 1986 roku.

Akcja gry osadzona jest w czarnobylskiej strefie wykluczenia, która stała się zagrożeniem dla całej ludzkości. Zona niechętnie zdradza swe tajemnice, należy ją więc do tego zmusić. Rzadko kto jest w stanie dotrzeć do samego serca Zony i dowiedzieć się, jakie czyha tam zagrożenie.

Zagrożenie, przy którym maruderzy, wrogie ugrupowania, potwory i anomalie jawią się jako rozgrzewka przed spotkaniem z grozą wcieloną.

W 2008 roku został wydany prequel pod tytułem S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo.

1 kwietnia 2009 GSC Game World ogłosiło, że prowadzone są prace nad kolejną grą: S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci, będącym sequelem gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla.

Wymagania systemowe

Wymagania wersji GOG:

System: Windows Microsoft XP / Vista / 7 / 8 / 10
Procesor: Intel Pentium IV 2.0 GHz/AMD AthlonXP 2200+
Pamięć: 512 MB RAM
Karta graficzna: nVidia GeForce 5700 / ATI Radeon 9600 / 256MB kompatybilne z DirectX 9.0c
Dysk twardy: 10GB

Informujemy, że po swojej premierze system Windows 10 będzie otrzymywał częste aktualizacje oprogramowania oraz sterowników sprzętowych, co może wpłynąć na jego kompatybilność z grą.

Wymagania wersji Steam:

System: Microsoft® Windows® XP/Vista (SP1)
Procesor: Intel Core 2 Duo E6400 / AMD 64 X2 4200+
Pamięć: 2 GB RAM
Karta graficzna: nVidia GeForce 8800 GT / ATI Radeon 2900 XT / 256MB kompatybilne z DirectX 9.0c
Dysk twardy: 10GB